تبلیغات
وبلاگ تخصصی نماز - ارتباط بین نماز با سلامت خانواده
واما عشق...
《الصَّلاهُ نورٌ》نماز، روشنی است
《الصَّلاة مِعرَاجُ المُؤمِن》نماز، معراج مؤمن است
《عَلَمُ الایمَان الصَّلاة》علامت و نشانه ایمان نمازاست
《الصَّلاة نُورُ المُؤمِن》نماز نور مؤمن است
《الصَّلاة عِمَادُ دِینُکُم》نماز، پایه و ستون دین شماست
《عَلَمُ الاسلامِ الصَّلاة》نماز، پرچم اسلام است
《الصَّلاهُ رَأسُ الاسلامِ》نماز به منزله رأس اسلام است
《الصَّلاة مِفتَاحُ الجَّنَّه》نماز کلید بهشت است
ارتباط بین نماز با سلامت خانواده

بزرگترین موهبتی كه ممكن است در جهت ایجاد سلامت روانی نصیب یك طفل نورسیده گردد ، پای گذاشتن او در خانواده ای مومن و نمازگزاراست .شروع نماز در سنین كودكی ، سبب می شود كه او این صفت حسنه را به صورت یك عادت معمول و سازنده در جسم و روان خود ، ملكه نماید و جزو برنامه های همیشگی زندگی خود ، قرار دهد و در نتیجه از همه فواید مترتب بر نماز ، در بعد سلامت روانی خواهد شد...

بعلاوه با شروع نماز در دوران كودكی ، مفاهیمی مثل خدا و مذهب و دستوراتی مثل تعالیم اسلامی ، چنان در ذهن پذیرنده و شفاف كودك كه هنوز سنگینی و تیرگی گناهان صفحه وجود او را (در واقع ظرفیت های فكری و مغزی او را) آلوده نكرده است ، جای می گیرد ، كه امكان شكاكی در این مقولت در آینده و نشخوارهای منفی بافانه فلسفی ، كه سر منشاء ماده گرایی ها و دنیا طلبی ها و بسیاری از بیماریهای روحی و روانی است ، بسیار كاهش می یابد .

این نكته بخصوص باید مورد توجه خانواده هایی قرار بگیرد كه با وجود آن كه خود را مسلمان میدانند اما وقتی كه فرزندشان به سن تكلیف می رسد او را به بهانه این كه :
" هنوز خیلی كوچك است ! "
به خواندن نماز تحریك نمی كنند.

این مسئله كه با كمال تأسف به خصوص در مورد دختر بچه ها كه سن تكلیف آنها پایین تر است ( 9 سالگی)، شیوع بیشتری دارد،مسبب عوارض مخرب بسیاری در آینده كودك خواهد شد.در حقیقت پدر و مادرانی كه با دلسوزی ساده اندیشانه ، فرزند خود را به برپاداری نماز تحریك نمی كنند ، خیانت بزرگی از جهت محروم نمودن كودك خویش از این نعمت بزرگ مرتكب می شوند چرا كه به این ترتیب گویی به آلودگی كودك خویش ، به انواع گناهان و انحرافات و بدبختیها و بیماریهای جسمی و روانی ، رضایت داده اند و او را به خسارت سنگین در دنیا و آخرت ، محكوم نموده اند . و به همین دلیل است كه آیین مقدس اسلام و بخصوص ائمه بزرگوار شیعه (ع) با توصیه های مؤكد مسلمانان را به آموزش مرحله به مرحله نماز ، به كودكان فرا خوانده اند و حتی با این كه از مجازاتها و تنبیهات بدنی در مورد كودكان ، بخصوص قبل از 7 سالگی ، منع نموده اند در مورد تحریك به نماز گاهی امر به تنبیه كودكان فرموده اند .

نماز از سه جهت بنیان خانواده را تقویت می كند كه فضای معنوی یكی از این جهات است.از آن جا كه سلامت و آرامش خانواده منوط به ایجاد روح معنویت و یاد خدا در فضای خانه و ایجاد فضایل اخلاقی در افراد خانه است، نماز با ایجاد فضای معنوی در خانه، آرامش روانی اعضای خانواده را تأمین می كند و سبب تقویت بنیان روابط آنها می شود. در این فضای معنوی است كه انجام شعایر دینی و تربیت مذهبی فرزندان به راحتی انجام می شود و آینده خانواده تضمین می گردد.محبت یكی دیگر از جهاتی است كه باعث محكم نگه داشتن بنیان خانواده ها می شود. بارزترین ویژگی خانواده در محبت بین اعضای آن جلوه می كند و در هیچ یك از گروههای اجتماعی محبت متقابل به این صورت شكل نمی گیرد. این كانون گرم خانواده است كه پناهگاه اهل خانه در برابر ناملایمات زندگی است.نماز سبب تحكیم محبت در بین اعضای خانواده می شود. یكی از عوامل اصلی ایجاد محبت، تواضع است و می دانیم كه اگر نمازی با تواضع و خشوع انجام شود، كبر را از بین می برد و این حالت تواضع خود به خود در تمامی مراحل زندگی جلوه می كند و در رفتار و اعمال آدمی تأثیر می گذارد.

یكی دیگر از عوامل ایجاد محبت ایمان به خداست كه نماز آن را متجلی می كند. در روایات اسلامی نیز تصریح شده كه تواضع و ایمان از عوامل ایجاد محبت است.باروری شخصیت هم سومین موردی است كه موجب پایداری و دوام خانواده ها می شود.طبقه بندی: نماز و زندگی ایرانی اسلامی،

تاریخ : پنجشنبه 31 فروردین 1396 | 09:14 ق.ظ | نویسنده : زینب فیض ابادی | نظرات