تبلیغات
وبلاگ تخصصی نماز - مسئولیت ما نسبت به نماز خانواده
واما عشق...
《الصَّلاهُ نورٌ》نماز، روشنی است
《الصَّلاة مِعرَاجُ المُؤمِن》نماز، معراج مؤمن است
《عَلَمُ الایمَان الصَّلاة》علامت و نشانه ایمان نمازاست
《الصَّلاة نُورُ المُؤمِن》نماز نور مؤمن است
《الصَّلاة عِمَادُ دِینُکُم》نماز، پایه و ستون دین شماست
《عَلَمُ الاسلامِ الصَّلاة》نماز، پرچم اسلام است
《الصَّلاهُ رَأسُ الاسلامِ》نماز به منزله رأس اسلام است
《الصَّلاة مِفتَاحُ الجَّنَّه》نماز کلید بهشت است

نماز و زندگی ایرانی اسلامی

خیلی دلم می خواهد ما به اهمیت نماز كه عمودالدین است پی برده باشیم. هیچ می دانید كه ما مسؤول نماز خواندن خاندان خودمان، یعنی زن و فرزند خودمان هستیم یا نه؟ هر فردی ازماهم مسئول نماز خودش است و هم مسؤول نماز اهلش یعنی زن وبچه اش...


خطاب به پیامبر اكرم است: «و امر اهلك بالصلوه و اصطبر علیها» (طه/۱۳۲)، ای پیامبر! خاندان خودت را به نماز امر كن و خودت هم بر نماز صابر باش. این اختصاص به پیامبر ندارد، همه ما به این امر موظف هستیم.

 

بچه ها را چه باید كرد؟ بچه ها را از كوچكی باید به نماز تمرین داد. دستور رسیده است كه به بچه از هفت سالگی نماز تمرینی یاد بدهید.

 

البته بچه هفت ساله نمی تواند نماز صحیح بخواند ولی صورت نماز را می تواند بخواند. از هفت سالگی می تواند به نماز عادت كند، چه پسر وچه دختر. یعنی همان اولی كه بچه به دبستان می رود، باید نماز را در دبستان به او یاد بدهند، در خانواده هم باید به او یاد بدهند ولی این را توجه داشته باشید كه یاد دادن و وادار كردن با زور نتیجه ای ندارد، كوشش كنید كه بچه تان از اول به نماز خواندن رغبت داشته باشد و به این كار تشویق بشود.

 

به هر شكلی كه می توانید موجبات تشویق بچه تان را فراهم كنید كه با ذوق و شوق نماز بخواند، زیاد به او بارك الله بگوئید، جایزه بدهید، اظهار محبت كنید كه بفهمد وقتی نماز می خواند، بر محبت شما نسبت به او افزوده می شود. دیگر اینكه بچه را باید در محیط مشوق نماز خواندن برد.

 

به تجربه ثابت شده است كه اگر بچه به مسجد نرود، اگر در جمع نباشد و نماز خواندن جمع را نبیند، به اینكار تشویق نمی شود، چون اصلا حضور در جمع مشوق انسان است. آدم بزرگ هم وقتی خودش را در جمع اهل عبادت می بیند، روح عبادت بیشتری پیدا می كند، بچه كه دیگر بیشتر تحت تأثیر است.

 

متاسفانه كم رفتن ما به مسجد و معابد و مجالس دینی و اینكه بچه ها كمتر در مجالس مذهبی شركت می كنند، سبب می شود كه اینها از ابتدا رغبت به عبادت پیدا نكنند ولی این برای شما وظیفه است.

 

اما اسلام كه می گوید بچه ات را وادار به نماز خوان كن، نمی گوید آقا فرمان بده، تشربزن، دعوایش كن. نه، ازهر وسیله ای كه می دانید بهتر می شود برای تشویق او به عبادت و نماز خواندن استفاده كرد، شما باید استفاده بكنید. باید ما با بچه های خودمان برنامه مسجد رفتن داشته باشیم تا آنها با مساجد و معابد آشنا بشوند.

 

ما خودمان كه از بچگی با مساجد و معابد آشنا بودیم در این اوضاع و احوال امروز چقدر به مسجد می رویم كه بچه های ما كه هفت ساله شده اند به دبستان رفته اند و بعد به دبیرستان و بعد به دانشگاه ولی اصلا پایشان به مساجد نرسیده است، بروند.

 

خوب، اینها قهرا از مساجد فراری می شوند. حالا ممكن است بگوئید وضع مساجد خراب است، كثیف است، یا مثلا یك روضه خوان می آید و حرف چنین و چنان می زند. آنها را هم وظیفه داریم كه درست بكنیم، وظیفه كه در یك جا تمام نمی شود، وضع مساجد خودمان را هم باید اصلاح بكنیم.

 

پس این را هم هرگز فراموش نكنید كه ما وظیفه دایم نماز بخوانیم و وظیفه داریم كه خاندان خودمان را هم نماز خوان بكنیم بشكلی كه به نماز راغب و تشویق بشوند، فوائد و خاصیت نماز خواندن و در حدودی كه می توانیم فلسفه نماز خواندن را برای بچه ها بگوئیم.
طبقه بندی: نماز و زندگی ایرانی اسلامی،

تاریخ : جمعه 29 بهمن 1395 | 03:39 ق.ظ | نویسنده : مجید اخوی مهربانی | نظرات