تبلیغات
وبلاگ تخصصی نماز - محکمترین دژ فرهنگی مسجد است
واما عشق...
《الصَّلاهُ نورٌ》نماز، روشنی است
《الصَّلاة مِعرَاجُ المُؤمِن》نماز، معراج مؤمن است
《عَلَمُ الایمَان الصَّلاة》علامت و نشانه ایمان نمازاست
《الصَّلاة نُورُ المُؤمِن》نماز نور مؤمن است
《الصَّلاة عِمَادُ دِینُکُم》نماز، پایه و ستون دین شماست
《عَلَمُ الاسلامِ الصَّلاة》نماز، پرچم اسلام است
《الصَّلاهُ رَأسُ الاسلامِ》نماز به منزله رأس اسلام است
《الصَّلاة مِفتَاحُ الجَّنَّه》نماز کلید بهشت است

مسجد

مسجد به عنوان اصلی ترین پایگاه نشر و تبلیغ معارف دین، جایگاه رفیعی در اسلام دارد.

مسجد تجلی گاه اتصال بندگان به خداوند متعال است و بهترین راه حس کردن معبود و رسیدن به آرامش است...


مسجد بعنوان عالی ترین پایگاه آموزش اخلاق و معنویت و نیز اصلی ترین مرکز کسب بصیرت، بینش و آگاهی و کانون احیاء فرهنگ ناب اسلامی و دینی است.

حضور در مساجد نشان دهنده زنده بودن معنویت دربین مردم است.حضور جوانان در مساجد می تواند آنان را در مقابل هجمه های فرهنگی دشمن بیمه كند.

اگر به محوریت مسجد در زندگی اجتماعی و فردی بی توجهی صورت گیرد از اصل دین و مذهب دور می مانیم. امروز دشمن با دقت وتاملی که روی این پایگاه مهم نشر معارف دین داشته و نقش اساسی آنها را به خوبی احساس کرده است.

 

سعی می كند با برنامه ریزی روی عقائد و باورهای دینی جوانان با شبهه افکنی وفرقه سازیهای متفاوت این جایگاه را تضعیف كند و حضور جوانان را در این مراکز کم رنگ نماید و اینجاست که نقش مساجد در خنثی سازی توطئه های دشمنان نمود پیدا می کند.

 

لذا می توان با تعریف جاذبه های مثبت و موثر و تقویت ارتباط دوسویه و با اجرای برنامه های متنوع در مساجد در پویایی جامعه موثر بود نكته مهمی كه باید به آن توجه شود اینست كه امروز نگاه مردم به مسجد تغییر كرده است و می توان در مسجد فعالیت های دیگری غیر از «نماز»(2)

 

مانند فعالیت های آموزشی، تربیتی وحتی فعالیت های ورزشی، هنری انجام داد واین نگاه، مسجد را از انحصاری بودن درآورده است و شاید این مهم خود یکی از عوامل پویایی جامعه و میل و رغبت جوانان به حضور در مساجد گشته است.

 

شاید در حال حاضر که جهان اسلام بویژه ایران اسلامی در تیررس تهاجم فرهنگی بیگانگان قرار دارد، بتوان از مسجد به عنوان بهترین و مستحکم ترین دژ در مقابل این تهاجم نام برد و از طریق کانون های مختلف آن در مقابل جنگ نرم ایستادگی و مقاومت کرد.

 

قدرت مسجد در بسیج توده ها در راه خدا و نیز انتقال عرفان واخلاق به دلها امری است كه قابل انكار نیست. بی تردید اگر مساجد نبود نه انقلاب به پیروزی می رسید ونه جنگ به نفع ایران اسلامی ادامه وخاتمه می یافت. 

نكته دیگری كه باید توجه كرد این است كه مسجد در اسلام مركز ومحور است نه فرهنگسرا ها وسینماها وورزشگاه ها.

 


1. التوبة : 18

2. توجه داشته باشیم كه شاخص فعالیت های آموزشی –تربیتی -ورزشی باید در جهت آشنایی جوانان با نماز باشد نه اینكه برنامه هایی در عرض نماز باشند واگر فرهنگ نماز را در بین جوانان گسترش بدهیم وآن ها را با نماز آشنا كنیم به جرأت می توان گفت كه آن ها را در مقابل هجمه های مختلف شیطانی بیمه كرده ایم. واین به خاطر لذتی است كه در نماز وجود دارد وجوانان بهتر این لذت را درك می كنند.

 

منبع:پایگاه شناخت رهبری
طبقه بندی: مسجد،

تاریخ : یکشنبه 1 اسفند 1395 | 11:06 ق.ظ | نویسنده : مجید اخوی مهربانی | نظرات